پیام خود را بنویسید
دوره 17، شماره 1 - ( فروردین 1393 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hadipourzadeh F S, Kaialha H, Naderi F. Effect of Intrathecal Atropine to Prevent Nausea & Vomiting after Surgeries due to Use Intrathecal Morphine in Lower Limb Surgeries. J Arak Uni Med Sci. 2014; 17 (1)
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-2577-fa.html
هادی پور زاده فاطمه شیما، کیالها حمید، نادری فیروزه. تاثیر آتروپین اینتراتکال بر جلوگیری از تهوع و استفراغ بعد از عمل ناشی از مورفین اینتراتکال در بیماران جراحی اندام تحتانی. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1393; 17 (1)

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-2577-fa.html


1- متخصص بی‎هوشی، مرکز تحقیقات بی‎هوشی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
2- دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد تاکستان، قزوین، ایران ، firoozeh.naderi13@gmail.com
چکیده:   (8155 مشاهده)

زمینه و هدف: از عوارض مورفین اینتراتکال در بیهوشی منطقه ایی تهوع و استفراغ پـس از جـــــراحی می باشد. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر آتروپین اینتراتکال در میزن تهوع و استفراغ ناشی از مورفین در بیماران تحت جراحی اندام تحتانی می باشد.

مواد و روش ها: در ایــــــن کارآزمایی بالینی 120 بیمار کاندید جراحی اندام تحتانی بطور تصادفی به 2 گروه مساوی تقسیم شدند. در گروه A بیماران1/0میلی گرم (cc1) آتروپین ایــنـتراتکال و در گروه B بیماران 1سی سی سالین 9/0% دریافت کردند. میزان تهوع و استفراغ بیـــماران در طی h‏ 24 و تغییرات همودینامیک در دقایق 3، 5، 10 و 15 در دو گروه بررسی شد. آنالیز آماری با آزمون های تی مستقل، repeated measures manova و کای اسکور با نرم افزارSPSS نسخه 14 انجام شد.

یافته ها: تغییرات علایم همودینامیک قبل از تزریق و در دقایق3، 5، 10 و 15بعد از تزریق دارو در دو گروه دارای تفاوت آماری معنی داری نبود (05/ 0p>). هیچکدام از نمونه های گروه مداخله دچار تهوع و استفراغ نشده بودند در صورتیــــکه این میزان در گروه شاهد 17درصد بود که دارای اختلاف معنی دار بود (000/0 p=). همچنین میزان درد در گروه شاهد بیشتر از گروه مداخله بود)26 نفر نسبت به 14 نفر دارای میزان vas بــیشتر از 3 بودند) که این اختلاف نیز از نظر آمارای معنی دار شد(04/0p=).

نتیجه گیری: آتروپین اینتراتکال بدون اختلال در علایم همودینامیک و تسکین درد باعث جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از مورفین اینتراتکال در بیماران تــحت عمل جراحی اندام تحتانی می شود.

متن کامل [PDF 292 kb]   (1088 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: بيهوشي
دریافت: ۱۳۹۲/۷/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb