پیام خود را بنویسید
دوره 17، شماره 2 - ( اردیبهشت 1393 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 17-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشیار، بخش جانوران سمی، موسسه واکسن و سرم سازی رازی، کرج، ایران
2- استادیار، گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
3- کرج، حصارک، میدان دانشگاه، دانشگاه خوارزمی، دانشکده علوم زیستی، گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی ، adelehoo63@gmail.com
چکیده:   (4871 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از اثرات حاد مارگزیدگی آسیب به اندام‎های حیاتی از جمله کلیه است. این تحقیق اثرات زهرمار کبرا گونه ناجا ناجا اکسیانا را روی عملکرد کلیه مورد مطالعه قرار داده است.

مواد و روش‎ها: در این تحقیق که به صورت تجربی انجام شده است، شش سر خرگوش نر نژاد Dutch، با وزن 3/0±5/1 کیلوگرم انتخاب شدند. قبل از تزریق زهر خون‎گیری از نمونه‎ها انجام شد. زهر مورد نظر به میزان 140 میکروگرم در هر کیلوگرم به صورت درون ماهیچه‎ای تزریق شد. با گذشت 1، 3 و 24 ساعت بعد از تزریق زهر، دوباره خون‎گیری انجام شد. سرم تمام نمونه‎ها طی دو ساعت جدا شد و مقدار عوامل اوره، کراتینین، آلبومین و گلوکز توسط کیت‎های تشخیص کمی اندازه گیری شد. تحلیل آماری داده‎ها توسط نرم افزار SPSS نسخه 21 انجام شد. اطلاعات توسط روش آماری آنالیز واریانس یک طرفه و آزمون‎هایF و توکی مورد مقایسه قرار گرفت.

یافته‎ها: با گذشت 1، 3 و 24 ساعت از تزریق زهر هیچ گونه افزایش معنی داری در پارامترهای کراتینین، اوره و آلبومین مشاهده نشد. مقدار عامل گلوکز با گذشت یک ساعت از تزریق زهر 71 درصد افزایش یافت. این افزایش از لحاظ آماری معنی دار(05/0>p) بود. با این حال بعد از 24 ساعت به حالت طبیعی برگشت.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان می‎دهدکه به نظر زهر مار کبرای ایرانی بر خلاف زهر افعی بر پارامترهای کلیوی اندازه گیری شده تاثیر معنی داری ندارد.

واژه‌های کلیدی: خرگوش، کلیه، ناجا ناجا اکسیانا
متن کامل [PDF 572 kb]   (1420 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۲/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۱۴