پیام خود را بنویسید
دوره 17، شماره 7 - ( مهر 1393 )                   جلد 17 شماره 7 صفحات 30-40 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه هماتولوژی و بانک خون ، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی، گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، safa.m@iums.ac.ir
4- گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (5546 مشاهده)

زمینه و هدف: لوسمی لنفوبلاستیک حاد شایع‌ترین بدخیمی در کودکان محسوب شده و مهم‌‌ترین روش درمانی آن شیمی درمانی می‌باشد. راهبردهای جدید سرطان درمانی به منظور کاهش اثرات جانبی داروهای شیمی درمانی به کارگیری ترکیباتی را پیشنهاد می‌کند که مسیرهای پیام دهی را در سلول‌های بدخیم هدف قرار دهند. ایندول‌تری کربینول به عنوان یک ترکیب گیاهی با هدف قرار دادن مسیرهای پیام دهی سلولی خاصیت ضد سرطانی خود را در انواع مختلفی از بدخیمی‌ها اعمال می‌کند. هدف از این مطالعه بررسی اثر ایندول تری کربینول بر رده سلولی لوسمی لنفوبلاستیک حاد پیش ساز سلول B می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی سلول‌های NALM-6 با غلظت‌های مختلف ایندول تری کربینول در فواصل زمانی معین تیمار شدند. تأثیر ایندول تری کربینول بر سیکل سلولی، با رنگ آمیزی محتوای DNA با پروپیدیوم ایداید و به کمک فلوسایتومتری مطالعه و تغییرات در بیان پروتئین‌های p21، p53 و c-Myc در سلول‌های تیمار شده با ایندول تری کربینول نیز با کمک تکنیک وسترن بلات بررسی شد. اختلاف بین گروه‌ها با آزمون تی زوجی مورد مطالعه قرار گرفت.

یافته‌ها: داده‌های سیکل سلولی افزایش معنی‌دار (05/0p<) جمعیت سلول‌های ناحیه G1 را در اثر مجاورت با ایندول تری کربینول در مقایسه با سلول‌های کنترل نشان داد. هم‌چنین نتایج وسترن بلات نشان دهنده اثر ایندول تری کربینول در افزایش معنی‌دار (05/0p<) بیان پروتئین‌های p21 و p53 و کاهش بیان پروتئین c-Myc بود.

نتیجه‌گیری: ایندول تری کربینول می‌تواند با کاهش بیان پروتئین c-Myc و افزایش بیان پروتئین‌های p21 و p53باعث ایجاد توقف در مرحله G1 چرخه سلولی در سلول‌های لوسمی لنفوبلاستیک حاد پیش ساز سلول B شود.

متن کامل [PDF 752 kb]   (1676 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: خون
دریافت: ۱۳۹۲/۱۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۳/۴/۱۰