دوره 23، شماره 5 - ( آذر و دی - شماره ویژه کووید 19 1399 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 653-646 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه آموزشی کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
2- گروه آموزشی کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز، تبریز، ایران. ، valizadehl@tbzmed.ac.ir
چکیده:   (3201 مشاهده)
زمینه و هدف: در پاندمی اخیر کووید 19، نگرانی‌های زیادی در مورد انتقال این ویروس از مادر به نوزاد وجود دارد و بیشترین اهمیت این موضوع به خاطر مدیریت شیردهی در این دوران است. هدف از انجام این مطالعه، مرور تازه‌‌ترین مطالعات در زمینه تغذیه نوزاد با شیر مادر در پاندمی کووید 19 بود.
مواد و روش ها: در این مطالعه مروری، تازه‌ترین مطالعات در زمینه تغذیه نوزاد با شیر مادر در پاندمی کووید 19 از دسامبر 2019 تا می 2020 بررسی شد. برای جمع‌آوری اطلاعات، بانک‌ها و موتورهای جست‌وجوگر اطلاعاتی چون SID، مگ‌ایران، آوید، گوگل اسکالر، اسکوپوس، ساینس دایرکت و پاب‌مد، با استفاده از کلیدواژه‌های کروناویروس جدید، کوید 19، شیر مادر و شیردهی مورد استفاده قرار گرفتند.
ملاحظات اخلاقی: تمام اصول اخلاقی در نوشتن این مقاله طبق دستورالعمل‌های کمیته اخلاق ملی و مقررات COPE رعایت شده است..
یافته ها: نتایج مطالعه حاضر نشان داد تا‌کنون هیچ مدرکی دال بر وجود کروناویروس جدید در شیر مادر یا انتقال آن از طریق تغذیه از شیر مادران مبتلا یا مشکوک بهکووید 19 وجود ندارد و در همه موارد کووید 19، تغذیه نوزاد با شیر مادر باید با رعایت اصول بهداشتی و احتیاطات تنفسی ادامه یابد.
نتیجه گیری: تغذیه با شیر مادر، نوزاد را در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند. با توجه به اینکه مطالعاتی که نشان‌دهنده عدم وجود ویروس در شیرمادر باشند، بسیار محدود هستند، این مطالعه، تغذیه نوزاد با شیر مادر را در شرایط فعلی بیماری کووید 19 توصیف می‌کند، در حالی که هنوز هم ناشناخته‌های بسیاری از این بیماری نوظهور وجود دارد. بنابراین جهت مدیریت شیردهی در پاندمی کووید 19 به انجام مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.
متن کامل [PDF 2927 kb]   (1454 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (5762 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله مروری | موضوع مقاله: کووید 19
دریافت: 1399/3/7 | پذیرش: 1399/6/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.