دوره 25، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 353-338 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه زیست‌‌شناسی سلولی و مولکولی، دانشگاه شیراز، مرکز آموزش عالی استهبان، استهبان، ایران.
2- پژوهشکده زیست فناوری صنعت و محیط زیست، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تهران، ایران.
3- پژوهشکده زیست فناوری صنعت و محیط زیست، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، تهران، ایران. ، ahmadian@nigeb.ac.ir
چکیده:   (399 مشاهده)
زمینه و هدف فناوری نمایش سطحی امکان اتصال پروتئین‌ها و پپتیدها را در سطح سلول‌های زنده، از‌جمله سلول‌های پستانداران، مخمر، باکتری و اسپور فراهم می‌کند. در میان سیستم‌های مختلفی که برای نمایش سطحی استفاده می‌شود، اسپور باسیلوس سوبتیلیس مزیت‌هایی دارد که از ‌میان آن‌ها می‌توان به مقاومت در شرایط محیطی نامناسب مانند گرما، پرتو و مواد شیمیایی، ایمن بودن برای انسان و عدم نیاز پروتئین هترولوگ به عبور از غشا برای اتصال به اسپور اشاره کرد.
مواد و روش ها ‌مطالعه حاضر یک مطالعه مروری است که به بررسی ساختار اسپور باسیلوس سوبتیلیس، نمایش آنتی‌ژن روی سطح آن و کاربرد در توسعه واکسن‌های مخاطی و ادجوانت می‌پردازد. 
ملاحظات اخلاقی همه اصول اخلاقی در نگارش این مقاله، طبق دستورالعمل کمیته ملی اخلاق و آیین‌نامه COPE رعایت شده است.
یافته ها پروتئین‌های هترولوگ می‌توانند به ۲ صورت ژنتیکی و غیرژنتیکی روی سطح اسپور نمایش داده شوند. نمایش سطحی یک استراتژی امیدوارکننده برای توسعه کارخانه‌های سلولی است که کاربردهای صنعتی و بیوتکنولوژی زیادی دارند و موجب پیشرفت قابل‌توجه در تولید کاتالیزورهای زیستی، گسترش واکسن‌های زنده، جاذب‌ها و حسگرهای زیستی، نقشه‌یابی اپیتوپی، عرضه آنتی‌ژنی، طراحی مهارکننده و غربالگری کتابخانه پروتئین/پپتید شده‌اند. 
نتیجه گیری امید است واکسن‌های خوراکی اسپور باسیلوس سوبتیلیس بتوانند کمک قابل‌توجهی در پیشگیری و درمان بیماری‌ها، ازجمله کووید-۱۹ در آینده داشته باشند.
متن کامل [PDF 1651 kb]   (261 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (7 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله مروری | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: 1401/2/18 | پذیرش: 1401/10/3

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.