مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک- راهنمای نویسندگان
راهنمای نویسندگان

حذف تصاویر و رنگ‌ها
زمینه و حیطه فعالیت


مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک دارای رتبه علمی پژوهشی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور (http://journals.research.ac.ir/) بوده و به صورت دوماهنامه منتشر می شود. این دوماهنامه، یک مجله‌ الکترونیکی است که به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی با دسترسی آزاد (open access) منتشر کننده مقالات حوزه‌های علوم پزشکی بالینی و علوم پایه از قبیل: پزشکی هسته‌ای، تشخیص مولکولی، زنان و زایمان، پاتولوژی، نورورلوژی، هماتولوژی، روانپزشکی، طب اورژانس، سم شناسی و پزشکی قانونی، طب سنتی، ویروس شناسی، میکروبیولوژی، باکتری شناسی، انگل شناسی، پرستاری و مامائی، مراقبتهای بهداشتی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، اپیدمیولوژی، علوم توانبخشی، اخلاق پزشکی، سیاست گذاری حوزه سلامت و سایر موضوعات مرتبط می‌باشد.
نویسندگان محترم می توانند مقالات خود را از طریق آدرس اختصاصی مجله http://jams.arakmu.ac.ir ارسال نمایند. مقالاتی که با چارچوب موضوع مجله مرتبط نباشند، قابل چاپ نخواهند بود. تمامی نویسندگان مقاله، مسوول تمامی مراحل تحقیق و نتایج که بیان کرده‌اند، می­باشند. مجله انواع مقالات زیر را در بر می‌گیرد:
مقاله اصیل/ تحقیقاتی (Original Article)
مقاله مروری (Review Article)
گزارش کوتاه
نامه به سردبیر (Letter to Editor)
دیدگاه (Commentary)
Photo Quiz


نکات بسیار مهم
 • با توجه به آن که طبق آیین نامه وزارت بهداشت، داشتن کد ارکید به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای کلیه نویسندگان از الزامات می باشد، با مراجعه به سایت www.orcid.org نسبت به اخذ کد ارکید خود اقدام فرمایید  .لطفا در درج صحیح کد ارکید هر نویسنده دقت فرمایید .
 • اخذ و درج کد اخلاق برای مقاله از الزامات می باشد.
 • چنانچه مقاله بر روی نمونه انسانی کار شده است، درج کد IRCT (مرکز ثبت کارآزمایی بالینی) در مقاله الزامی است. با مراجعه به لینک https://fa.irct.ir/page/how_to_register_a_trial  می توانید راهنمای مراحل لازم جهت اخذ این کد را مطالعه نمایید.
 • چنانچه مقاله حامی مالی دارد، اکیدا باید در بخش تقدیر و تشکر منظور گردد.
 •  درصورتی که مقاله برگرفته از پایان نامه است، بایستی نام دانشجو به عنوان نویسنده اول و نام استاد راهنما به عنوان نویسنده دوم و نیز نویسنده مسئول در مقاله لحاظ گردد.
 •  حداقل 30 درصد از رفرنس های مقاله باید به مقالات ISI، Pubmed و Scopus استناد داده شود.
 •  از آن جایی که مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک یکی از مجلات معتبر در سطح ایران و دارای مجوز کمیسیون نشریات است و نیز در حال ارتقای روزافزون می باشد، پیشنهاد می شود در صورتی که مقاله مشابهی با مقاله تان در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک انتشار یافته، از آن به عنوان رفرنس در مقاله خود استفاده نمایید.
 •  مقالات صرفاً باید به صورت یک فایل  word ) ورژن 2003 به بعد) و بدون هرگونه صفحه آرایی، پاورقی، شماره گذاری صفحه یا درج Page Break ارسال شوند.
 • در مجموع، صرفا بایستی چهار فایل شامل 1) فایل با نام (صرفا در جایگاه اصلی فایل بانام) و 2) فایل بی نام (صرفا در جایگاه اصلی فایل بی نام)، 3) فایل مربوط به فرم ارائه مقاله (صرفا به صورت فایل پیش نیاز) و 4) فایل مربوط به فرم داوران پیشنهادی (صرفا به صورت قایل پیوست) ارسال گردد.
سیاست‌های داوری
فرایند داوری همطراز: تمامی مقالات دریافتی توسط 3-2 نفر داور همطراز بر طبق دستورالعمل گزارش پژوهش ویژه برای طرح‌های مختلف مطالعه مرور و داوری می­گردد. نویسنده مسوول مکاتبات باید پس از دریافت نظرات داوران، موارد اصلاحی را در فایل مقاله داوری شده، زیر خط دار نموده و نیز یک نامه همراه، در پاسخ به تک تک نظرات داوران تهیه نموده و تا 2 هفته بعد به دبیرخانه مجله ارسال نماید. بدیهی است در غیر این­صورت مقاله مورد بازبینی قرار نخواهد گرفت و از فرایند داوری حذف خواهد شد.
به منظور رفع هر گونه ایرادی قبل از چاپ و انتشار، یک نسخه از مقاله نهایی (galley proof) به نویسنده مسوول مکاتبات ارسال می‌شود. اشکالات مقاله بایستی طی مدت 48 ساعت به دفتر مجله اعلام گردد. هویت نویسندگان و داوران محفوظ خواهد ماند. مقاله ارسالی تنها برای داوران و هیات تحریریه قابل رویت می‌باشد.
 
اصول راهنما
 1. آیین نگارش زبان فارسی رعایت شده و از به‌کار بردن کلمات خارجی و تخصصی تا حد امکان خودداری گردد.
 2. ثبت مقاله فقط از طریق سایت مجله قابل پذیرش است.
 3. مقاله به‌طور هم‌زمان برای سایر مجلات ارسال نگردیده و در سایر مجلات (حتی به زبان انگلیسی و غیره) به چاپ نرسیده باشد. به این منظور نیاز است تمام نویسندگان مقاله، فرم تعهدی که در این زمینه در نامه همراه مقاله (Cover Letter) تنظیم شده است را امضاء نموده و صرفا به صورت فایل پیش نیاز بارگذاری نمایند. به علاوه، فرم معرفی داوران پیشنهادی نیز باید صرفاً به صورت فایل پیوست ارسال گردد و در قسمت توصیف فارسی، عنوان "فرم داوران پیشنهادی" برای آن لحاظ گردد. فایل های با نام و بدون نام نیز باید در جایگاه اصلی خود آپلود گردند { به جز فایل مربوط به معرفی داوران پیشنهادی یا جوابیه داوران، هرگونه فایلی که به صورت فایل پیوست ارسال گردد، بررسی نخواهد شد}.
 4. برای تایپ عنوان فارسی از قلم ب تیتر 14، چکیده فارسی از قلم ب نازنین 11 و برای حروف انگلیسی در متن مقاله از قلمTimes Roman  New -11، برای عنوان انگلیسی از قلم Arial فونت 11 و برای چکیده انگلیسی از قلم Arial فونت 9 در قالب فایل WORD سال 2003 به بعد، با حاشیه 5/2 سانتی‌متر از تمام جهات و با فاصله دو خط استفاده گردد.
 5. تمام واژه‌‌ها و اصطلاحات علمی انگلیسی که در مقاله به صورت اختصار درج می‌شوند، باید برای بار اول به صورت عبارت کامل در متن ذکر گردیده و اختصار آن در داخل پرانتز آورده شود و واحدهای اندازه‌گیری بایستی از سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها (SI) پیروی کند.
 6. در مقالات ارائه شده رعایت ملاحظات اخلاقی، ذکر اخذ رضایت نامه و محرمانگی اطلاعات ضروری است.
 7. در انجام پژوهش، اصول بیانیه هلسینکی (2008)، راهنمای عمومی اخلاق در پژوهش­های دارای آزمودنی انسانی و مقررات حاکم بر آن بایستی رعایت گردد (http://hbi.ir/Forms/Special.aspx).
 8. حق هیأت تحریریه مجله، در قبول یا رد مقاله و یا اصلاح نوشتاری و ادبی محفوظ است. عقاید بیان شده و خط‌ مشی‌های اعمال شده توسط نویسندگان، الزاماً بیانگر عقاید و خط مشی‌های هیأت تحریریه نمی‌باشد.
 
نحوه تنظیم مقالات
صفحه اول (چکیده انگلیسی)

صفحه اول شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسندگان، وابستگی‌های سازمانی (affiliation) (به ترتیب به صورت: گروه، دانشکده/مرکز تحقیقات، دانشگاه، شهر و کشور به زبان انگلیسی و پست الکترونیک)، چکیده و واژگان کلیدی به انگلیسی است.
جزییات اطلاعات نویسنده مسئول* شامل شماره فکس، آدرس پستی و پست الکترونیک می باشد.
عنوان مقاله باید مختصر، مفید و جامع باشد (حتی‌المقدور بیش از 15 کلمه نباشد و از به کار بردن کلمات اختصار در عنوان پرهیز گردد).

چکیده انگلیسی باید مطابق با چکیده فارسی تنظیم گردد. چکیده انگلیسی در مقالات پژوهشی باید دارای بخش‌های زیر باشد:
Background and Aim, Materials and Methods, Ethical Considerations, Findings, Conclusion, and Keywords.
 
چکیده  گسترده انگلیسی


در صورت پذیرش مقاله، نویسنده ملزم است چکیده ای حاوی 700 تا 1000 واژه از مقاله ی اکسپت شده ی خود به صورت فایل پیوست در پروفایل تحت عنوان "چکیده مبسوط" برای مجله ظرف یک هفته پس از پذیرش ارسال نمایید.
ساختار چکیده مذکور باید به شکل زیر باشد:
 1. زمینه و هدف (حداکثر 150 واژه)
 2. مواد و روش ها (حداکثر 200 واژه)
 3. ملاحظات اخلاقی (حداکثر 30 واژه)
 4. یافته ها (حداکثر 250 واژه)
 5. جداول و تصاویر اصلی (حداکثر 2-3 جدول یا تصویر)
 6. بحث و نتیجه گیری (حداکثر 300 واژه)
 7. تقدیر و تشکر (حداکثر 30 واژه)
 8. سهم نویسندگان (حداکثر 20 واژه)
 9. تضاد منافع (حداکثر 20 واژه)
 10. رفرنس
نکات
الف. خواهشمند است به جز کم کردن حجم مقاله، هیچیک از ارکان اصلی مقاله اعم از عنوان مقاله، اسامی و افیلیشن ها، آدرس نویسنده مسئول، ایمیل، ملاحظات اخلاقی (شامل کد اخلاق و یا رعایت اصول اخلاقی)، تقدیر و تشکر، حامی مالی در بخش تقدیر و تشکر، رفرنس ها و ترتیب ونکوور بودن رفرنس ها را به هیچ وجه تغییر ندهید.
ب. رفرنس هایی که در چکیده هزارکلمه ای به کار می برید، باید از لحاظ شماره با رفرنس های مقاله اصلی اکسپت شده تان تطابق داشته باشند؛ بدین معنی که شماره رفرنس های به کار رفته باید با شماره رفرنس های موجود در مقاله اصلی کاملا یکسان باشند (برای مثال، چنانچه رفرنس شماره 3 در مقاله اصلیتان متعلق به جانسون و همکاران است و در چکیده هزارکلمه ای نیز دقیقا از همین رفرنس استفاده نموده اید، بایستی شماره 3 را به آن اختصاص دهید و نه شماره جدید).


 
صفحه دوم (چکیده فارسی)

صفحه دوم شامل
عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی نویسندگان، وابستگی‌های سازمانی (affiliation) (به ترتیب به صورت: گروه، دانشکده/مرکز تحقیقات، دانشگاه، شهر و کشور به زبان فارسی و پست الکترونیک)، چکیده و واژگان کلیدی به فارسی است.
جزییات اطلاعات نویسنده مسئول* شامل شماره فکس، آدرس پستی و پست الکترونیک می باشد. عنوان مقاله باید مختصر، مفید و جامع باشد (حتی‌المقدور بیش از 15 کلمه نباشد و از به کار بردن کلمات اختصار در عنوان پرهیز گردد)
.
چکیده فارسی باید بین 250 تا 300 کلمه بوده و در شش پاراگراف و به صورت ساختارمند شامل: زمینه و هدف، مواد و روش‌ها‌، ملاحظات اخلاقی، یافته­ ها، نتیجه‌گیری و واژگان کلیدی برگرفته از سرتیترهای اختصاصی تعریف شده توسط کتابخانه بین‌المللی پزشکی (Mesh Terms) (حداقل 3 و حداکثر 7 واژه) تنظیم شود. 
متن اصلی مقاله
فایل متن اصلی مقاله بایستی بر اساس دستورالعمل‌های استاندارد نگارش و آماده‌سازی مقالات مختلف شامل: CONSORT برای کارآزمایی بالینی، STROBE برای مطالعات مشاهده‌ای، PRISMA برای مقالات مروری و متا آنالیز و STARD برای مطالعات ارزیابی دقت تشخیصی آماده شوند.
علاوه بر این، بخش ضمیمه شامل تشکر و قدردانی، محل تامین بودجه، تضاد منافع و سهم نویسنده در نگارش مقاله باید در انتهای متن مقالات برای تمام انواع مطالعات ذکر گردد.
 
مقاله اصیل/ تحقیقاتی (Original Article)
در این نوع مقالات نتایج یک تحقیق ارائه می گردد. (4000-3500 کلمه، بدون چکیده، جداول و منابع)
مقاله پژوهشی اصیل به ترتیب شامل بخش­ های زیر است:
زمینه و هدف : این بخش شامل موارد زیر است:
مشکل چیست، آنچه که تاکنون در این باره شناخته شده است و دلایل اهمیت موضوع، سؤوالات بدون پاسخی که این تحقیق به آن‌ پاسخ می‌گوید و شرح این که چگونه نتایج این تحقیق می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند. هدف و یا فرضیه پژوهش (متناسب با نوع پژوهش)؛
مواد و روش ها: به‌نحوی باید نوشته شود که هر خواننده‌ بتواند با آن، تجربه نویسنده مقاله را تکرار کند، (نوع مطالعه، شرکت‌کنندگان و زمینه‌ای که پژوهش در آن اجرا شده است و چگونگی انجام آن). در این بخش باید ابزار جمع‌آوری اطلاعات ذکر شود. در صورتی که مقاله‌ دارای پرسشنامه یا چک ‌لیست است، ضمیمه کردن آن الزامی است. در مورد پرسشنامه‌های استاندارد، ذکر مرجع و مشخصات آن کافی است.
ملاحظات اخلاقی: در این بخش، در مقالات پژوهشی می­ بایست کد تاییدیه کمیته اخلاق دانشگاه یا سازمان مربوطه و ملاحظات اخلاقی رعایت شده درج گردد.
یافته ­ها: در این بخش خلاصه ای از یافته های کلیدی و یا نتایج مرتبط با اهداف پژوهش ارائه می­ گردد. گزارش یافته های پژوهش به زبان گذشته صورت گرفته و از مقایسه و تفسیر یافته ها در این بخش خودداری گردد.
از جدول و نمودار با حداقل تعداد ممکن استـفاده شود. عنوان جدول، بالای آن و در نمودار، زیر آن قرار گیرد (با ذکر شماره). با توجه به محدودیت صفحات مجله، بدیهی است از تکرار ارایه مطالبی که در متن آورده شده‌اند در جداول و بالعکس باید پرهیز نمود، جداول و نمودارها فارسی باشند. عکس‌ها، نمودارها و جداول مربوط به مقاله به‌همراه توضیحات آن‌ بایستی جداگانه و در دنباله متن اصلی مقاله آورده شده و شماره‌گذاری گردد . کیفیت تصاویر ارسالی مطلوب باشد و با حجم dpi 250 در قسمت مربوطه بار گذاری گردد.
بحث: در این بخش چگونگی ارتباط یافته های این مطالعه با یافته­ های سایر پژوهش ها و نظریه های موجود بیان می­ گردد؛ پاراگراف اول میبایست با پاسخ به سوال اصلی پژوهش شروع شده و مهمترین یافته مطالعه را بیان نماید.
سپس یافته‌های اصلی به‌دست آمده در یک تا دو پاراگراف با نتایج سایر تحقیقات و مطالعات داخلی و خارجی مقایسه و بحث و تفسیر گردد. در پاراگرف بعدی، موارد کاربرد عملی و قابلیت تعمیم‌پذیری نتایج، نقاط قوت و محدودیت های پژوهش، پیشنهاد یا توصیه برای تحقیقات آتی و در مجموع ارایه آن‌چه که در نتیجه انجام این تحقیق به علم اضافه شده است به­طور خلاصه شرح داده می شود.
نتیجه­ گیری: مقاله باید با یک نتیجه گیری روشن و مختصر در ارتباط با سوال یا اهداف پژوهش، به طوری که از حد نتایج مطالعه فراتر نرود، خاتمه یابد
تقدیر و تشکر: این قسمت باید حامی مالی مقاله و منبع تأمین حمایت مالی را نیز دربرگیرد
تضاد منافع
سهم نویسندگان
رفرنس
هر مقاله پژوهشی اصیل باید حداقل و حداکثر بین 15 تا 30 رفرنس داشته باشد (همه رفرنس ها باید انگلیسی باشند).
مطالعات مشاهده‌ای
مطالعات گروهی، کنترل موردی، و مقطعی باید بر اساس دستورالعمل STORBE و چک لیست ذیل تنظیم گردند: چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، روش کار، نتایج، بحث، نتیجه گیری، تشکر و قدردانی، منابع، و جداول و اشکال. چکیده مقاله شامل قسمت های: "عنوان ، مقدمه، روش کار، نتایج، و نتیجه گیری" بایستی در صفحه اول مقاله نگاشته شود (حداکثر 350 کلمه). ضمناً متن اصلی (شامل خلاصه و منابع) نباید بیشتر از 3500 کلمه باشد.
کارآزمایی بالینی
مقالات تحقیقاتی اصلی که یک آزمایش کنترل شده تصادفی را گزارش می کنند، باید مطابق با دستورالعمل CONSORT آماده شوند. محققینی که علاقمند به چاپ گزارشات آزمایشات بالینی خود در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک هستند، ملزم به ثبت مطالعات در سامانه ثبت کارآزمایی های بالینی سازمان بهداشت جهانی یا کمیته بین المللی ویراستاران مجله پزشکی می‌باشند. همچنین سامانه ثبت کارآزمایی های بالینی ایران (IRCT) نیز به عنوان یک گزینه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی برای این منظور قابل استفاده می باشد. بدیهی است، مقالاتی که فاقد کد ثبت باشند در فرایند داوری قرار نمی­ گیرند.
مقاله مروری (Review Article)
مقالات مروری در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک سه نوع می باشند:
 1. مرور نظام مند و متاآنالیز (Systematic Review and Meta-Analysis)
 2. مرور نظام مند بدون انجام متاآنالیز (Systematic Review)
 3. مقالات مروری بدون انجام مرور نظام مند (Narrative Review)
الف: اگر مقاله شما مرور نظام مند و متاآنالیز می باشد می بایست:
 1. برای نگارش مقاله از راهنمای PRISMA استفاده نمایید و تمامی بخش های منطبق با این راهنما را در مقاله خود گزارش نمایید.
 2. حداکثر تعداد کلمات 4000 کلمه می باشد.
 3. می توان از شکل، جداول و نمودار استفاده کرد.
 4. تعداد منابع مورد استفاده سقف ندارد ولی ترجیحا بیش از 100 رفرنس نباشد (از آن جاییکه مقاله مروری حداقل باید 3 رفرنس خود-استنادی از نویسنده مسئول داشته باشد، لطفا این رفرنس ها را به صورت آندرلاین در رفرنس های پایانی مشخص نمایید)(همه رفرنس ها باید انگلیسی باشند).
 
ب: اگر مقاله شما مرور نظام مند بدون انجام متاآنالیز (Systematic Review) می باشد:
        *مقاله باید شامل بخش های زیر باشد: 
 • عنوان (در عنوان کلمه Systematic Review قید شود)
 • چکیده ساختارمند داشته باشد (زمینه و هدف، مواد و روش ها، ملاحظات اخلاقی، یافته ها، نتیجه گیری، واژگان کلیدی)
 • مقدمه
 • مواد و روش ها (بر اساس راهنمای PRISMA فلوچارت تهیه شود). استراتژی جستجو، کلمات کلیدی مورد استفاده، پایگاه های مورد جستجو و ... مشخص شوند.
 • ملاحظات اخلاقی
 • یافته ها (بیان مفاهیم و مطالب اصلی با استفاده از عناوین مورد نیاز (Heading and subheading) یا همان تیتر بندی مطالب می تواند انجام شود).
 • بحث
 • نتیجه گیری
 • تشکر و قدردانی
 • سهم نویسندگان
 • تضاد منافع
 • منابع
 1. حداکثر تعداد کلمات 4000 کلمه می باشد.
 2. می توان از شکل، جداول و نمودار استفاده کرد.
 3. تعداد منابع مورد استفاده سقف ندارد، ولی ترجیحا بیش از 100 رفرنس نباشد.
 4. حداقل 3 تا از منابع مورد استفاده از نویسنده مسوول و کاملا مرتبط با موضوع باشند (از آن جاییکه مقاله مروری حداقل باید 3 رفرنس خود-استنادی از نویسنده مسئول داشته باشد، لطفا این رفرنس ها را به صورت آندرلاین در رفرنس های پایانی مشخص نمایید)(همه رفرنس ها باید انگلیسی باشند).
 
ج: اگر مقاله شما مروری و بدون انجام مرور نظام مند می باشد یعنی Narrative Review می باشد:
       *مقاله باید شامل بخش های زیر باشد: 
 • عنوان
 • چکیده بدون ساختار
 • مقدمه
 • بیان مفاهیم و مطالب اصلی با استفاده از عنوان مورد نیاز (Heading and subheading) یا همان تیتر بندی مطالب
 • ملاحظات اخلاقی
 • نتیجه گیری
 • تشکر و قدردانی
 • سهم نویسندگان
 • تضاد منافع
 • منابع
 1. حداکثر تعداد کلمات 4000 کلمه می باشد.
 2. می توان از شکل، جداول و نمودار استفاده کرد.
 3. تعداد منابع مورد استفاده سقف ندارد، ولی ترجیحا  از 100 رفرنس تجاوز نکند.
 4. حداقل 3 تا از منابع مورد استفاده از نویسنده مسوول و کاملا مرتبط با موضوع باشند (از آن جاییکه مقاله مروری حداقل باید 3 رفرنس خود-استنادی از نویسنده مسئول داشته باشد، لطفا این رفرنس ها را به صورت آندرلاین در رفرنس های پایانی مشخص نمایید)(همه رفرنس ها باید انگلیسی باشند).
گزارشات کوتاه
مقالات تحقیقاتی می توانند با فرمت گزارش کوتاه منتشر شوند. چکیده بدون ساختار در این بخش نباید بیشتر از 150 کلمه باشد. ساختار نسخه اصلی بایستی حاوی حداکثر 1500 کلمه باشد. جداول و اشکال باید محدود به 2 مورد شود و منابع نباید بیش از 15 مورد باشند (کد اخلاق برای این دسته از مقالات الزامی و اجباری است).
نامه به سردبیر (Letter to Editor)
تمام مراسلات برای چاپ در نظر گرفته خواهند شد، اگر شامل انتقاد سازنده روی مقالات قبلی چاپ شده در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک باشند. در تمامی موارد حق پاسخ‌دهی برای نویسندگان محفوظ خواهند بود. همچنین گزارشات تحقیقات محدود می‌توانند در قالب یک نامه ارسال گردند. نامه به سردبیر معمولا در رابطه با یک موضوع خاص و یا در مورد موضوعی که در شماره های قبلی مجله چاپ شده است نوشته می شود. نامه به سردبیر شامل عنوان، متن مقاله، تضاد منافع و رفرنس است و فاقد چکیده، جدول، شکل یا نمودار  می باشد. طول نامه باید بین 700 تا 1000 کلمه باشد.  حداکثر تعداد رفرنس ها باید 20 رفرنس باشد.
دیدگاه (Commentary)
جهت بحث و اظهار نظر درباره یک موضوع خاص در نظر گرفته شده است که اگر اصل مقاله به زبان فارسی باشد فقط خلاصه مقاله انگلیسی ضروری است. لازم است تعداد کلمات آن بدون احتساب منابع 2500-1000 باشد.
Photo Quiz
این فرم از مقالات باید در دو صفحه تنظیم شوند، در صفحه اول عکس، رادیوگرافی، ... با کیفیت مناسب همراه با 500-250 واژه از شرح حال و ازمایشات لازم و طرح سوال برای تشخیص. در صفحه دوم جواب مورد همراه با توضیحات لازم گفته می شود حداکثر 600 لغت با  3 تا 5 رفرانس.

 
ضمایم


تعارض منافع
از نویسندگان انتظار می رود که هر گونه منبع پشتیبانی یا ارتباطات تجاری که ممکن است تعارض منافع را در ارتباط با مقاله ارسالی در بر داشته باشد شفاف سازی نماید. تمام منابع مالی حمایت کننده کار بایستی در بخش پیوست انتهای نسخه اصلی بیان شوند.
مشارکت‌های مالی سازمان‌ها یا نهادهای مختلف در تمامی مسائل مربوط به تحقیق )به طور مثال استخدام، مشاوره، مالکیت استخدام و بهره‌های دیگر سهامی، ترتیب بندی ثبت اختراع در صدور مجوز( باید به عنوان تعارض منافع در انتهای فایل متن نسخه اصلی ذکر شود.
مشارکت نویسندگان
بر اساس پیشنهادات کمیته بین المللی ناشران مجلات پزشکی احراز سمت نویسندگی مقالات علمی به طور خلاصه منوط به داشتن شروط چهار گانه ذیل به طور همزمان می باشد:
 • کمک قابل توجه در طراحی مطالعه و تحلیل یا تفسیر داده های آن؛
 • تهیه پیش نویس مقاله یا اصلاح نمودن آن؛
 • تصویب نهایی نسخه آماده شده برای چاپ و
 • پاسخ گو بودن در تمام جنبه های پژوهش.
تقدیر و تشکر
در این بخش نویسندگان می‌توانند از تامین‌ کنندگان نیازهای مالی و امکانات تحقیق و یا افراد دیگری که در انجام تحقیق کمک یا مشارکت نموده‌اند، تشکر و قدردانی نمایند. در انتهای متن مقاله تحقیقی، می‌بایست نام موسسه‌ای که مطالعه در آن انجام شده و یا حمایت مالی نموده است، ذکر گردد. همچنین، هر یک از نویسندگان بایستی هر نوع منافع مادی و معنوی دخیل در ارائه مقاله و یا انجام پژوهش را قید نمایند (تعارض منافع).
در صورتی که مقاله منتج از پایان نامه دانشجویی است، مشخصات و شماره پایان نامه ذکر شود.
شیوه تنظیم منابع

تنها باید منابع مرتبط ذکر گردند. مسئولیت صحت منابع بر عهده‌ی نویسنده می‌باشد. سبک نگارش منابع مجله مطابق با استاندارد های کمیته بین المللی ناشران مجله پزشکی می باشد. رفرنس نویسی در متن به ترتیب ورود در متن با شماره‌گذاری داخل پرانتز مشخص شوند. بدیهی است، تعداد منابع مورد استناد در متن مقاله می­بایست با فهرست منابع همخوانی داشته باشد. تمامی منابع باید به زبان انگلیسی نوشته شوند. در مورد منابع فارسی، حتماً منبع باید به صورت انگلیسی ارائه شود و در انتهای آن در داخل کروشه کلمه [Persian] قید شود. منابع می‌بایست به ترتیب شماره در صفحه‌ای جداگانه به صورت یک خط در میان لیست گردند.
نحوه نگارش و تنظیم منابع مطابق با فرمت ونکوور در نرم افزار اندنوت می­ باشد. مثال‌هایی از نحوه نگارش منابع در زیر آورده شده است:
مقاله: نام خانوادگی نویسنده (نویسندگان) و حرف اول نام نویسنده (نویسندگان)، عنوان کامل مقاله، مخفف نام مجله (حروف ایتالیک)، سال انتشار، شماره مجله: صفحه شروع و پایان مقاله. مثال:
 
در صورتی که تعداد نویسندگان مقاله 6 نفر یا کمتر باشد، نام خانوادگی و حرف اول نام کوچک تمامی نویسندگان ذکر می گردد:
Stratton SJ. Should Helicopters Dispatched for EMS Trauma Response Be Grounded? Ann Emerg Med. 2013; 61 (2): 167–74.
 
 
در صورتی که تعداد نویسندگان مقاله بیش از 6 نفر باشد، به شرح زیر عمل می شود:
Newgard CD, Schmicker, RH, Hedges JR, et al. Emergency medical services intervals and survival in trauma: assessment of the “golden hour” in a North American prospective cohort. Ann emerg med. 2010; 55 (3):235-46.
-  Article In press
Sakles JC, Patanwala AE, Mosier JM, Dicken, JM. Comparison of video laryngoscopy to direct laryngoscopy for intubation of patients with difficult airway characteristics in the emergency department. Int Emerg Med. 2013. [In press].
- Article In other language
Gholami A, Barati M, Vahdani M, Vahdani H, Karimi M. Pattern of Empirical Antibiotic Administration in Emergency Department of an Educational Hospital in Tehran. Razi Journal of Medical Sciences. 2011; 18(82):17-23. [Persian].
کتاب :
Marx JA, Hockberger RS, Walls RM, Adams GA. Rosen's emergency medicine: concepts and clinical practice. 6th ed. Philadelphia: Mosby Incorporated; 2010. p. 1215-75
در صورتی که کتاب دارای چند فصل باشد، به‌­طوریکه هر فصل، نویسنده یا نویسندگان جداگانه داشته باشد و منظور مولف تنها اشاره به یکی از فصول کتاب است، به ترتیب زیر عمل می­گردد:
Meltzer PS, Kallioniemi A, Trent JM. Chromosome alterations in human solid tumors. In: Vogelstein B, Kinzler KW. The genetic basis of human cancer. 8th edition, New York: McGraw-Hill; 2002:93-113.
Read JL. The new era of quality of life assessment. In: Walker SR, Rosser RM. Quality of Life Assessment. Key issues in the 1990s, 6th edition, Kluwer Academic Publishers: The Netherland, 1993:3-10
کتاب ترجمه شده:
مثالی از یک کتاب که به فارسی ترجمه شده است و از نسخه فارسی آن در مقاله استفاده شده است:
 Bagherloo S. End of Traditional Marketing Area. (Translation). Zimen S, ed. 2nd ed. Tehran: Mobaleghan Publication; 2004: 49-50.[Persian]
مقاله چاپ شده در روزنامه:
Wolf W. State’s mail-order drug plan launched. Minneapolis Star Tribune. May 14, 2004:1B. 
 
مطالب برگرفته از وب سایت:
Outbreak notice: Cholera in Haiti. Centers for Disease Control and Prevention Web site. http://wwwnc.cdc.gov/travel/notices/outbreak-notice/haiti-cholera.htm. Updated January 9, 2012. Accessed February 1, 2012.
پایان نامه:
Weisbaum LD. Human sexuality of children and adolescents: a comprehensive training guide for social work professionals [master Thesis]. Long Beach (CA): California State University, 2005.
 
Clark JM. Referencing style for journals. [PhD Thesis], University of Leicester, UK, 2002.
کنفرانس:
Chu H, Rosenthal M. Search engines for the World Wide Web: a comparative study and evaluation methodology. Paper presented at: American Society for Information Science 1996 Annual Conference; October 19 24, 1996; Baltimore, MD. http://www.asis.org/annual-96/electronicproceedings/chu.html. Accessed February 26, 200
سایر منابع الکترونیک:
World Health Organization. Tuberculosis Facts 2008/WHO Fact Sheets on Tuberculosis and Stop TB Partnership [Internet]. 2008 Apr [cited 2011 Mar 1]
 
Institute of Medicine. Meeting 2: Impact of Pregnancy Weight on Maternal and Child Health [Internet]. 2006 May 15 [cited 2011 Mar 1]
http://www.iom.edu/Activities/SelectPops/pregweightwrkshp/2006-MAY-30.aspx
Report:
MacDonald S. The state of social welfare in the UK. Report, University of Durham, UK, June 2011.
 
Patent:
Smith ST. Referencing styles for journals – a new method. Patent 12346-ZH, USA, 2011.
Jones P. Referencing styles for journals – a new method. Patent application 12346-ZHA, USA, 2011.
 
- Acts and international treaties
Individuals with Disabilities Education Improvement Act of 2004, P.L. 108-446, 20 U.S.C. § 1401, 118 STAT. 2657 (2004). World Trade Organization. Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights. https://www.wto.org/english/docs_e/legal_e/27-trips_01_e.htm. Accessed June 1, 2015.
 
Newspaper/magazine
Clark JM. Referencing style for journals. The Independent, 21 May 2006, p.10.
 
توجه: حداقل یک سوم از منابع بایستی مربوط به 5 سال اخیر و نمایه شده در Scopus یا PubMed باشد. منابع ذکر شده با شماره های متن مطابقت داشته و به ترتیب استفاده در متن درج شده باشد.
 
اشکال و جداول

اشکال و جداول بایستی در انتهای متن اصلی با عنوان بندی مناسب، اعداد فارسی، و رعایت نگارش اعداد اعشاری به صورت فارسی (مثال: نود و چهل و پنج صدم درصد باید به صورت 45/90 درصد ارائه شود؛ فرم‌های غلط: 90.45، %45/90) ارائه شوند. عکس‌ها باید به فرمت ‌jpeg باشند. در جداول توزیع فراوانی، گزارش در هر ستون به صورت: عدد (درصد) تدوین گردد. نمودارها بایستی از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد. ضمنا فایل قابل ویرایش اشکال پس از پذیرش مقاله از نویسندگان جهت اصلاحات ساختاری مجله، دریافت خواهد شد
.
 
مسئولیت پذیری و الزامات اخلاقی [نامه همراه مقاله (Cover letter)]

نویسندگان باید گواهی دهند که نسخه اصلی و هیچ محتوای مشابه دیگری در هیچ جایی و هیچ زبان دیگری ارسال و یا برای چاپ در نظر گرفته نشده است. نویسندگان مسئول پاسخگوی صحت و سقم کل کار، از ابتدا تا زمان چاپ مقاله می باشد. نامه همراه مقاله شامل فرم تعهدنامه و کپی رایت باید همراه با مقاله ارسال گردد. این نامه می بایست توسط تمامی نویسندگان مطالعه و امضا شود. در مواقعی که یک نویسنده از فهرست نویسندگان اضافه و یا حذف می‌گردد، توافق نگاشته شده که به امضای نویسنده مسئول رسیده بایستی به دفتر مجله ارسال گردد. منابع حمایت کننده مالی پروژه باید مورد قدردانی واقع گردند.
اگر مطالعه انسانی باشد، نویسندگان باید اظهار نمایند که مطالعه توسط کمیته اخلاق تصویب شده است و فرم های رضایت نامه از افراد شرکت کننده گرفته شده است. شایان ذکر است بیان جمله‌ای مبنی بر پایبند بودن محققین به اصول بیانیه هلسینکی در تمام دوره پژوهش ضروری می باشد. تمام مجوزهای مربوطه برای ذکر مستندات، تصاویر و جداول سایر محققین بایستی ارائه گردد.
مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اراک پایبند به قوانین بین المللی علیه سوء استفاده علمی شامل دیتاسازی، تحریف، سرقت ادبی و غیره می باشد. هرگونه سوء رفتار مشکوک در طی مرور و پروسه داوری، مطابق با دستوالعمل کمیته اخلاق چاپ آثار علمی (COPE) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
مقالات پذیرفته شده به‌صورت الکترونیک منتشر می‌شوند.
حق چاپ
دانشگاه علوم پزشکی اراک مالکیت حق چاپ تمام موارد منتشر شده را دارد. با این وجود بر اساس قوانین انتشارات با دسترسی آزاد، تمام مطالعات چاپ شده در این مجله به صورت آزاد در وب سایت مجله برای عموم بدون پرداخت هزینه قابل دسترس می باشد.
 
چک لیست نهایی
نویسندگان می ­بایست قبل از ارسال مقاله خود، از تنظیم و فراهم آوردن موارد زیر اطمینان حاصل نمایند:
 1. صفحه عنوان: شامل عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی، مشخصات و جایگاه سازمانی نویسندگان
 2. خلاصه مقاله فارسی
 3. خلاصه مقاله انگلیسی
 4. متن مقاله بدون نام نویسندگان
 5. منابع
 6. جداول و تصاویر
 7. نامه همراه و فرم تعهدنامه مطابق با الگوی ارائه شده در سایت مجله
 
همچنین به عنوان بخشی از پروسه ارسال مقاله، نویسندگان ملزم به رعایت مفاد ذیل می‌باشند:
 • نسخ ارسالی در هیچ مجله ای به زبان فارسی یا زبان دیگری در مرحله داوری یا چاپ نیست.
 • متن با رعایت تمامی اصول نگارش مقاله بر اساس راهنمای نویسندگان مجله تهیه شده است.
 • کلیه تعارض منافع مربوط به مطالعه حاضر در متن تصریح شده است.
 • سهم هر یک از نویسندگان در شکل گیری مطالعه حاضر، در قسمت ضمائم در انتهای متن اصلی مشخص شده است.
 • تمام نویسندگان اذعان می دارند که تمام بخش های نسخه ارائه شده بدون داده های جعلی نگاشته شده است و فاقد اطلاعات تحریف شده شامل دستکاری فریبنده، تصاویر جعلی و سرقت علمی - ادبی می‌باشد.
 • منابع تامین مالی پژوهش حاضر در بخش ضمائم، معین و شفاف سازی شده است.
 
اصلاح مقاله پس از داوری

از نویسندگان محترم درخواست می شود پس از دریافت نظرات داوران، موارد اصلاحی را در فایل مقاله های‌لایت (رنگی) کرده و نیز به همراه مقاله یک نامه همراه در پاسخ به تک تک نظرات داور تهیه نموده و ارسال نمایند. بدیهی است در غیر این صورت مقاله مورد بازبینی قرار نخواهد گرفت.
رعایت حریم خصوصی
اسامی، آدرس، ایمیل و سایر اطلاعات مخاطبین مجله اعم از خوانندگان، نویسندگان و ویراستاران در وب سایت مجله محرمانه بوده و به طور انحصاری برای اهداف این مجله استفاده خواهند شد و برای هیچ منظور دیگری در دسترس نخواهند بود. هویت نوی
سندگان و داوران محفوظ خواهد ماند. مقاله ارسالی تنها برای داوران و هیات تحریریه قابل رویت می‌باشد.
نشانی مطلب در وبگاه مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک:
http://jams.arakmu.ac.ir/find-1.66.13.fa.html
برگشت به اصل مطلب