پیام خود را بنویسید
دوره 17، شماره 6 - ( شهریور 1393 )                   جلد 17 شماره 6 صفحات 19-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezayof A, Zarrindast M R, Darbandi N. The Inhibition of Nucleus Acumbens Cholinergic Receptors Decreased Memory Retention in Rat. J Arak Uni Med Sci. 2014; 17 (6) :19-30
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-2927-fa.html
رضایوف آمنه، زرین دست محمد رضا، دربندی نیلوفر. مهار گیرنده های کولینرژیک هسته آکومبنس باز خوانی حافظه را در موش بزرگ آزمایشگاهی کاهش داد. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1393; 17 (6) :19-30

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-2927-fa.html


1- گروه فیزیولوژی جانوری، پردیس علوم، دانشگاه تهران، تهران، ایران
2- گروه فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- ایران، اراک، دانشگاه اراک، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی ، N-Darbandi@araku.ac.ir
چکیده:   (3594 مشاهده)

زمینه و هدف: مورفین در فرآیندهای حافظه و یادگیری دخالت داشته و هسته آکومبنس با داشتن نقش کلیدی در مسیر پاداش در حافظه القاء شده توسط مورفین شرکت دارد. با توجه به نقش سیستم کولینرژیک در میانجی گری اثرات مورفین بر حافظه و یادگیری، در مطالعه حاضر اثرات تزریق آنتاگونیست‌های سیستم کولینرژیک، آتروپین، اسکوپولامین و مکامیل آمین در هسته آکومبنس به تنهایی و یا همراه با مورفین بر به خاطر آوری حافظه و یادگیری وابسته به حالت مورفین بررسی شد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه پژوهشی اصیل رت‌ها به صورت دوطرفه در هسته آکومبنس کانول گذاری شده و بازخوانی حافظه به روش اجتنابی غیر فعال بررسی شد. سطح معنی‌داری نیز کمتر از 05/0 در نظر گرفته شد.

یافته‏ها: تزریق زیر جلدی مورفین پس از آموزش به صورت وابسته به دوز منجر به کاهش بازخوانی حافظه شد، در حالی که تزریق مجدد مورفین در روز آزمون منجر به حافظه وابسته به وضعیت مورفین گردید. تزریق آتروپین، مکامیل آمین و اسکوپولامین در دوزهای مختلف به تنهایی به ‏داخل هسته آکومبنس نسبت به گروه کنترل تفاوت معنی‌داری را در بازخوانی حافظه نشان نداند اما تزریق پیش از آزمون این داروها قبل از تزریق مورفین به صورت وابسته به دوز یادگیری وابسته به حالت مورفین را کاهش داد.

نتیجه‌گیری: حافظه در حیوانات می‌تواند تحت تاثیر مورفین قرار گرفته و اوپیوئیدها قادر به ایجاد یادگیری وابسته به حالت می‌باشند. غیرفعال سازی گیرنده‌های استیل کولینی در هسته آکومبنس در میانجی‌گری یادگیری وابسته به حالت مورفین دخالت دارد.

متن کامل [PDF 633 kb]   (1532 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم پايه
دریافت: ۱۳۹۳/۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۳/۵/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb