پیام خود را بنویسید
دوره 17، شماره 11 - ( بهمن 1393 )                   جلد 17 شماره 11 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Biabangard zak A, Golalipour M, Hadadchi G, Abbaspour A. Study of the Relationship Between Testosterone, Age, Serum Lipoprotein Levels and Body Mass Index in Men in Golestan Province. J Arak Uni Med Sci. 2015; 17 (11) :29-36
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-3178-fa.html
بیابانگرد زاک عاطفه، گلعلی پور مسعود، حدادچی غلامرضا، علاسپور علیرضا. بررسی ارتباط هورمون تستوسترون، سن و لیپوپروتئین‌های سرم با شاخص توده‌ بدنی در مردان استان گلستان. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1393; 17 (11) :29-36

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-3178-fa.html


1- گروه بیوشیمی، دانشگاه گلستان، گرگان، ایران
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه گلستان، گرگان، ایران ، m.golalipour@gu.ac.ir
3- گروه بیوشیمی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی بجنورد، بجنورد، ایران
چکیده:   (4335 مشاهده)

زمینه و هدف: به دلیل تغییر سبک زندگی از نظر تغذیه و فعالیت‌های فیزیکی، چاقی به یکی از مهم‌ترین چالش‌های سلامتی انسان تبدیل شده است. هدف از مطالعه حاضر بررسی ارتباط سطح تستوسترون و لیپوپروتئین‌های سرم از جمله لیپوپروتئین با چگالی پایین و لیپوپروتئین با چگالی بالا با شاخص توده بدنی در گروه‌های متفاوت سنی از جمعیت مردان استان گلستان بوده است.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه مورد-شاهد که در آن 183 نفر از مردان طی سال 90-91 به صورت تصادفی انتخاب شدند، وزن و قد افراد بر اساس روش‌های استاندارد اندازه‌گیری شد و برای هریک شاخص توده بدنی محاسبه گردید. سطح سرمی هورمون تستوسترون و سطح لیپوپروتئین با چگالی پایین و لیپوپروتئین با چگالی بالا این افراد نیز سنجیده شد. آنالیزهای آماری داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS و آزمون آنووا یک طرفه وآزمون همبستگی دومتغیره پیرسون بین گروه‌ها صورت گرفت.

یافته‌ها: نتایج تجزیه و تحلیل داده‌ها، ارتباط آماری معکوس و معنی‌داری بین شاخص توده بدنی با سطح سرمی تستوسترون نشان داد (005/0p=). در جمعیت مورد بررسی، افزایش شاخص توده بدنی با افزایش لیپوپروتئین با چگالی پایین و افزایش سن نیز مرتبط بود (p به ترتیب 049/0 و 011/0). در ضمن بین مقدار لیپوپروتئین با چگالی بالا و شاخص توده بدنی رابطه معکوسی مشاهده شد که از لحاظ آماری معنی‌دار نبود (068/0p=).

نتیجه‌گیری: از این مطالعه می‌توان چنین نتیجه گرفت که در مردان، افزایش وزن با سطح پایین تستوسترون و با افزایش LDL مرتبط است که با افزایش سن این ارتباط بیشتر می‌شود.

متن کامل [PDF 570 kb]   (971 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۸/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb