پیام خود را بنویسید
دوره 18، شماره 9 - ( آذر 1394 )                   جلد 18 شماره 9 صفحات 66-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Koohpayma H, Goudarzi I, ElahdadiSalmani M, Ebrari K, Lashkarbolouki T. The Effect of Quercetin on Skin Wound Healing in Dexamethasone-Treated Rats. J Arak Uni Med Sci. 2015; 18 (9) :66-73
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-3600-fa.html
کوه پیما حکیمه، گودرزی ایران، اله دادی سلمانی محمود، ابراری کتانه، لشکربلوکی تقی. اثر کوئرستین بر ترمیم زخم پوستی در موش های صحرایی تیمار شده با دگزامتازون. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1394; 18 (9) :66-73

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-3600-fa.html


1- دانشکده زیست شناسی، دانشگاه دامغان، دامغان، ایران.
2- گروه فیزیولوژی، دانشگاه دامغان، دامغان، ایران. ، irangoudarzi@du.ac.ir
3- گروه فیزیولوژی، دانشگاه دامغان، دامغان، ایران.
4- گروه بیوشیمی، دانشگاه دامغان، دامغان، ایران.
چکیده:   (3705 مشاهده)

زمینه و هدف: کورتیکواستروئیدها مثل دگزامتازون در درمان بیماریهای التهابی غیر اختصاصی کاربرد بسیار دارند. با این وجود، این داروها به علت اثرات کاتابولیکی در پوست منجر به تاخیر در ترمیم زخم میشوند. از این رو، هدف از مطالعه حاضر، بررسی اثر کوئرستین بر تأخیر ترمیم زخم در موشهای تیمار شده با دگزامتازون میباشد.

مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، تعداد 40 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار استفاده شدند. پس از ایجاد زخمهای برشی به فاصله 5/1 سانتی‌متر از ستون مهره و به طول 30 میلی‌‌متر، حیوانات به مدت 21 روز تحت تیمار با دگزامتازون (17/0میلی‌گرم بر کیلوگرم)، کوئرستین (50 میلی‌گرم بر کیلوگرم) و یا هر دو قرار گرفتند. مراحل بهبودی زخم با اندازهگیری درصد بهبودی، طول زخم، مدت بهبودی و مقاومت زخم در برابر کشش ارزیابی گردید.

یافتهها: نتایج نشان داد که مدت ترمیم زخم در موشهای تیمار شده با دگزامتازون در مقایسه با گروه کنترل به طور معنیداری افزایش یافته است. در مقابل، سرعت بهبودی و قدرت کشش پوست در موشهای تیمارشده با دگزامتازون که کوئرستین دریافت کردند بیشتر بود. به علاوه، مدت ترمیم زخم در گروه تیمار شده با دگزامتازون که کوئرستین دریافت کردند کمتر از گروه دگزامتازون بود.

نتیجهگیری: این مطالعه شواهدی را دال بر تأیید کاربرد کوئرستین در تسریع ترمیم زخم در حیوانات تیمار شده با دگزامتازون ارائه میکند. با این وجود، تحقیقات بیشتری جهت تعیین مکانیسم اثر کوئرستین در تسریع ترمیم زخم مورد نیاز میباشد.

متن کامل [PDF 695 kb]   (1249 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: علوم پایه
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb