پیام خود را بنویسید
دوره 19، شماره 11 - ( بهمن ماه 1395 1395 )                   جلد 19 شماره 11 صفحات 47-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zarinfar N, Valikhani M, Sadeghi B, Soufian M, Akbari M. Prophylactic Effect of Probiotic Capsule(Lactocare) on Urinery Tract Infection of Cateterized Intensive Care Unit Patients. J Arak Uni Med Sci. 2017; 19 (11) :47-56
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-4216-fa.html
زرین فر نادر، ولیخانی مریم، صادقی بهمن، صوفیان معصومه، اکبری مجید. بررسی تاثیر پیش‌گیرانه کپسول پروبیوتیک(لاکتوکر) بر عفونت ادراری بیماران تحت کاتتریزاسیون ادراری در بخش‌های مراقبت ویژه مرکز آموزشی و درمانی ولی‌عصر(عج) اراک، 94-93. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1395; 19 (11) :47-56

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-4216-fa.html


1- گروه عفونی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
2- گروه عفونی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، maryamvalikhani827@yahoo.com
3- گروه پزشکی اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
4- مرکز آموزشی درمانی ولی عصر(عج)اراک، اراک، ایران
چکیده:   (6730 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: پروبیوتیک‌ها به عنوان عامل پیش‌گیری در بیماری‌های عفونی نظیر عفونت ادراری استفاده می‌شوند. هدف از این تحقیق، بررسی اثرات مفید پروبیوتیک لاکتوکر بر عفونت ادراری در بیماران با کاتتر ادراری در بخش مراقبت‌های ویژه بود.

مواد و روشها: در این مطالعه کار آزمایی بالینی سه سو کور، 125 بیمار با کاتتر ادراری در بخش‌های مراقبت ویژه به شکل تصادفی انتخاب شده و به دو گروه مورد و شاهد تقسیم شدند. گروه درمانی(63 نفر) از نظر سن، جنس و مدت پذیرش به شکل مناسب با گروه پلاسبو (62 نفر) همسان بود. گروه مورد به مدت 10 روز روزانه یک عدد کپسول لاکتوکر و گروه کنترل نیز به مدت 10 روز روزانه یک عدد کپسول پلاسبو دریافت نمودند. هر دو گروه در شروع مطالعه و در روز بیستم تست آنالیز کامل ادرار و کشت ادرار به روش مشابه سنجیده شدند و در نهایت داده‌ها با آزمون تی تحلیل شدند.

یافتهها: بروز عفونت ادراری بین دو گروه مورد و شاهد( به ترتیب 4/17 درصد و 5/22 درصد) تفاوت آماری معنی دار نداشت(672/0=p). اما به تفکیک جنس، تفاوت معنی‌داری در شرایط بروز عفونت ادراری زنان نسبت به مردان مشاهده شد(002/0=p). در گروه مورد با کاتتریزاسیون طولانی مدت، بروز عفونت ادراری از تفاوت معنی‌داری برخوردار بود(041/0=p).

نتیجهگیری: تجویز کپسول لاکتوکر در پیش‌گیری از عفونت ادراری در بیماران مورد و شاهد بخش‌های مراقبت ویژه اثری نداشت. ولی در مقایسه زنان با مردان با کاتتر ادراری و دریافت کننده پروبیوتیک، عفونت ادراری در زنان بیشتر کاهش داشت. پروبیوتیک تاثیر پیش‌گیرانه‌ای بر روی کاتتریزاسیون طولانی مدت داشت.

متن کامل [PDF 590 kb]   (8374 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عفوني
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۲۵
* نشانی نویسنده مسئول: ایران، اراک، دانشگاه علوم پزشکی اراک، گروه عفونی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb