پیام خود را بنویسید
دوره 22، شماره 6 - ( بهمن و اسفند (در حال انتشار نهایی) 1398 )                   جلد 22 شماره 6 صفحات 4-4 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yosoufi H, Khodabakhshi-Koolaee A, Falsafinejad M R. Psychological Challenges of Patients After of With Renal Disease After Transplantation: A Qualitative Study. J Arak Uni Med Sci. 2020; 22 (6) :4-4
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6145-fa.html
یوسفی هما، خدابخشی کولایی آناهیتا، فلسفی نژاد محمدرضا. چالش‌های روان‌شناختی بیماران کلیوی پس از عمل پیوند: یک مطالعه کیفی. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1398; 22 (6) :4-4

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6145-fa.html


1- دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، تهران، ایران.
2- گروه روانشناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه خاتم، تهران، ایران. ، a.khodabakhshid@khatam.ac.ir
3- گروه سنجش و اندازه گیری، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی ، دانشگاه علامه طباطبایی، تهران، ایران.
چکیده:   (124 مشاهده)
زمینه و هدف: در حال حاضر به دلایل مختلفی شیوع بیماری نارسایی مزمن کلیه افزایش یافته است. بیماری های سیستم کلیوی و به دنبال آن دیالیز و پیوند کلیه، به شدت بر سلامت جسمانی و روانی افراد اثر می گذارند. از آنجایی که بیشتر پژوهش های انجام شده مشکلات جسمانی و اغلب قبل از عمل پیوند بیماران کلیوی را مورد بررسی قرار داده اند این پژوهش بر چالش های روانشناختی بیماران کلیوی پس از عمل پیوند پرداخته است . هدف از پژوهش حاضر شناسایی چالش های روان شناختی بیماران کلیوی پس از عمل پیوند می باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضربا رویکرد کیفی و از نوع پدیدارشناسی توصیفی بود. شرکت کنندگان پژوهش، بیماران پیوند کلیه مراجعه کننده به درمانگاه نفرولوژی بیمارستان لبافی نژاد تهران در سال ۹۸-۱۳۹۷و  با دامنه سنی ۳۵ تا ۵۰ ساله بودند که ۱ تا ۵ سال از عمل پیوند آنها گذشته  بود.  با توجه به هدف پژوهش مصاحبه عمیق نیمه ساختاریافته انجام گرفت. روش نمونه گیری مبتنی بر هدف بود و نمونه گیری تا اشباع داده ها و تا زمانی که دیگر کدها و طبقات جدیدی به دست نیامد، ادامه یافت و با مصاحبه با ۱۵ شرکت کننده تکمیل شد. تجزیه و تحلیل داده ها با روش هفت مرحله ای کلایزی انجام شد.
ملاحظات اخلاقی: این مطالعه با کد IR.IAU.SRB.REC.۱۳۹۸.۰۲۲  در کمیته اخلاق دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران به ثبت رسیده است.
یافته ها: بر پایه تجزیه و تحلیل داده ها، مضامین اولیه در ۳ مضمون اصلی جای گرفتند که عبارتند از: دغدغه ها و احساسات نگران کننده جسمانی و روانی، حمایت عاطفی و معنوی خانواده، عدم اطمینان از حمایت یابی تخصصی، مالی و رفاهی. درون مایه اصلی پژوهش تجربه زندگی دوباره پس از مشقتهای بسیار به دست آمد.
نتیجه گیری: نتایج به دست آمده نشان داد بیماران کلیوی پس از عمل پیوند علاوه بر مشکلات جسمانی، چالش های روانشناختی دارند که پرداختن به آنها از اهمیت زیادی برای متخصصان سلامت و بهداشت روان دارد. زیرا با توجه تحقیقات محدودی که در این زمینه انجام شده است نتایج به دست آمده در این پژوهش کمک بزرگی به برطرف شدن چالش های روانشناختی این بیماران می کند.
     
نوع مطالعه: مطالعه کیفی | موضوع مقاله: كليه و مجاري ادرار
دریافت: ۱۳۹۸/۶/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb