پیام خود را بنویسید
دوره 23، شماره 6 - ( بهمن و اسفند - در حال انتشار 1399 )                   جلد 23 شماره 6 صفحات 4-4 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi M, Salarfard M, Abedian Z, Mazlum S R, Musa Farkhani E. The Relationship Between Underlying Factors with Adherence to Treatment in Women With Gestational Diabetes in Mashhad City. J Arak Uni Med Sci. 2020; 23 (6) :4-4
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6332-fa.html
مرادی مریم، سالارفرد مهلا، عابدیان زهرا، مظلوم سیدرضا، موسی فرخانی احسان. بررسی ارتباط عوامل زمینه ای با تبعیت از درمان در زنان مبتلا به دیابت بارداری در شهر مشهد. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1399; 23 (6) :4-4

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6332-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
2- دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، Salarfard.ma@gmail.com
چکیده:   (224 مشاهده)
زمینه و هدف: تبعیــت بیمــاران دیــابتی از رژیمهای توصیه شده درمانی یکـی از مهمترین چالشها در کنترل دیابـت اسـت. تبعیت از رژیم غذایی نیز در زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری پایین می باشد. عدم پیروی می تواند سبب کاهش اثرات مفید درمانی، علائم و نشانه ها، افزایش عوارض و یا حتی مرگ گردد. بنابراین انجام تحقیقات بیشتر در مورد عوامل تعیین کننده رفتارهای پیروی از رژیمهای درمانی ضروری به نظر می رسد. لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین ارتباط مشخصات دموگرافیک و بارداری با تبعیت از درمان در بیماران مبتلا به دیابت بارداری انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی-تحلیلی روی 260 نفر از زنان مبتلا به دیابت بارداری تحت درمان با رژیم غذایی مراجعه کننده به مراکز بهداشتی-درمانی و بیمارستان امام رضا(ع)، قائم و ام البنین(س) در شهر مشهد به روش نمونه گیری روش چند مرحله ای تلفیقی انجام شد. داده ها با استفاده از پرسشنامه مشخصات دموگرافیک و بارداری و پرسشنامه پژوهشگرساخته تبعیت از رژیم درمانی گردآوری شد.سپس با آزمونهـای آماری استنباطی و آزمون رگرسیون خطی چندگانه و توسط نرم افزار SPSS نسخه 16 تجزیه و تحلیل شدند.
ملاحظات اخلاقی: این مقاله حاصل بخشی از نتایج طرح تحقیقاتی مصوب درکمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کد IR.MUMS.NURSE.REC.1397.091  باشد.
یافته ها: نتایج رگرسیون نشان داد نمره تبعیت از رژیم غذایی، نمره پایش قند خون و نمره تبعیت از ورزش اثر معنی‌دار و مثبتی بر نمره کل تبعیت از درمان دارند(001/0P<). همچنین نتایج نشان دادند سطح تحصیلات افراد(044/0=P)، ناخواسته بودن(006/0=P) و یا برنامه‌ریزی نشده بودن(021/0=P) حاملگی اثر مثبت و معنی‌دار بر نمره کل تبعیت از درمان داشت. زنانی که سابقه دیابت در بستگان درجه یک (010/0=P) و نیز زنانی که سابقه سقط(021/0=P) داشتند، از نمره کل تبعیت از درمان بالاتری برخوردار بودند.
نتیجه گیری: برخی از مشخصات دموگرافیک و بارداری می توانند در میزان پیروی از رژیم درمانی در زنان مبتلا به دیابت بارداری تأثیرگذار باشند لازم است مراقبین سلامت به نقش این عوامل در بهبود تبعیت از رژیم درمانی بیماران توجه کنند.
متن کامل [PDF 1155 kb]   (108 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: زنان و مامایی
دریافت: 1399/2/31 | پذیرش: 1399/5/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb