پیام خود را بنویسید
دوره 5، شماره 2 - ( تابستان 1381 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 24-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaznavirad E, Fazeli A, Yazdani R, Rafii M, Jurabchi A. The Evaluation of Relation Between Zone of Inhibition and Mimimum Inhibotry Concentration on Neisseria Gonorrhoeae Isolated in the City of Arak. J Arak Uni Med Sci. 2002; 5 (2) :24-28
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6700-fa.html
غزنوی راد احسان اله، فاضلی علی، یزدانی رحمت اله، رفیعی محمد، جورابچی علی. تعیین ارتباط بین قطر هاله ممانعت از رشد و میزان حداقل غلظت بازدارندگی رشد در سویه های نایسریاگونوره ایزوله شده در شهرستان اراک. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1381; 5 (2) :24-28

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6700-fa.html


1- عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
2- استادیار گروه میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران.
3- متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران.
چکیده:   (69 مشاهده)
مقدمه: نایسریاگونوره، دیپلوکوک گرم منفی از خانواده نایسریاسه و عامل بیماری مقاربتی سوزاک در انسان است. کشت و آنتی بیوگرام از این باکتری کم تر در آزمایشگاه های تشخیص طبی صورت گرفته و تعیین میزانMIC  در این باکتری فقط در آزمایشگاه های مرجع صورت می گیرد. هدف از این تحقیق ارائه ارتباطی است که در جامعه مورد مطالعه، مقادیر MIC، آسان تر و بدون انجام آزمایشات تکنیکی پیچیده در دسترس پزشکان قرار گیرد.
روش کار: در این مطالعه بر روی 50 نایسریاگونوره جدا شده از بیماران مبتلا به سوزاک، تست آنتی بیوگرام صورت گرفت و برای هر دیسک آنتی بیوتیک قطر هاله عدم رشد اندازه گیری گردید. سپس بر مبنای دستورالعمل هایNCCL  برای چهار آنتی بیوتیک پنی سیلین، تتراسیکلین، اسپکتومایسین و سفاریااکسون مقادیر MIC اندازه گیری شده و بین قطر هاله عدم رشد به عنوان متغیر مستقل و مقادیر MIC به عنوان متغیر وابسته رگرسیون خطی ایجاد گردید.
نتایج: نتایج نشان می دهد که در هر چهار مورد ارتباط بین مقادیر قطر هاله و MIC به صورت منفی (معکوس) است و ضریب رگرسونی برای 3 آنتی بیوتیک اول با سطح معنی داری 0/0001 و برای آنتی بیوتیک چهارم با سطح معناداری 0/001 معنی دار می باشد.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از MIC  و مقدار هاله ممانعت از رشد با هم دیگر مطابقت کامل داشته (رابطه خطی) و بنابر این با میزان خطای حداقل (صفر تا 4 رقم اعشار) می توان تاثیر متقابل قطر هاله و میزان MIC  را در جامعه مورد مطالعه تخمین زد.
 
متن کامل [PDF 1753 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روانپزشکی
دریافت: 1399/11/1 | پذیرش: 1381/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb