پیام خود را بنویسید
دوره 24، شماره 5 - ( آذر و دی- در حال انتشار 1400 )                   جلد 24 شماره 5 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasiry S, Noori M, Aslzaker M. Effectiveness of Attention Control Training on Attentional Bias Towards Death, Death Anxiety, and Sensitivity to Mortality Salience. J Arak Uni Med Sci. 2021; 24 (5)
URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6859-fa.html
نصیری سعید، نوری محمد، اصل‌ذاکر مریم. اثربخشی تمرین کنترل توجه بر سوگیری توجه به مرگ، اضطراب مرگ، و حساسیت نسبت به برجستگی میرایی. مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك. 1400; 24 (5)

URL: http://jams.arakmu.ac.ir/article-1-6859-fa.html


1- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده‌ی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
2- گروه روانشناسی بالینی، دانشکده‌ی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، m.noor@sbmu.ac.ir
چکیده:   (122 مشاهده)
زمینه و هدف: تمرین کنترل توجه، مداخله‌ی شناختی نوینی است که با کاهش سوگیری توجه نسبت به اطلاعات منفی، تنظیم هیجان را بهبود می‌دهد. با توجه به ارتباط معنادار اضطراب مرگ با بدتنظیمی هیجان و سوگیری توجه نسبت به مرگ، هدف این مطالعه بررسی تمرین کنترل توجه به عنوان مداخله‌ای برای کاهش اضطراب مرگ بود.
مواد و روش‌ها: در این کارآزمایی بالینی، ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های شهر تهران به روش دردسترس نمونه‌گیری شده و به صورت تصادفی در ۲ گروه آزمایش، و ۱ گروه کنترل گماشته شدند. تمرین کنترل توجه با استفاده از محرک‌های مربوط به مرگ برای گروه آزمایش ۱، و محرک‌های منفی غیرمرتبط با مرگ برای گروه آزمایش ۲ ارائه شد. گروه کنترل مداخله‌ای دریافت نکرد. در ۳ مرحله‌ی پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری ۳ ماهه، سوگیری توجه نسبت به مرگ، اضطراب مرگ و حساسیت نسبت به برجستگی میرایی به ترتیب از طریق آزمون استروپ تغییریافته، پرسشنامه‌ی چندبعدی ترس از مرگ (MFODS) و پرسشنامه‌ی گرایش به عدم تعهد اخلاقی (PMDS) در پی ایجاد برجستگی میرایی سنجیده شدند.
ملاحظات اخلاقی: این مطالعه در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران با کد IRCT20190406043181N1 ثبت شد، و در کمیته‌ی اخلاق در پژوهش‌های زیست‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کد IR.SBMU.MSP.REC.1398.539 تأیید شد.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که سوگیری توجه نسبت به مرگ، اضطراب مرگ و حساسیت نسبت به برجستگی میرایی در گروه آزمایش ۱ پس از انجام تمرین کنترل توجه به طرز معناداری کاهش یافت (0/05 > p)، و این کاهش معنادار در پیگیری ۳ ماهه همچنان مشهود بود. در دو گروه دیگر، تغییر معناداری دیده نشد (0/05< p).
نتیجه‌گیری: طبق یافته‌های حاصل از انجام این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که تمرین کنترل توجه می‌تواند سوگیری توجه نسبت به مرگ را کاهش داده، و متعاقباً منجر به کاهش اضطراب مرگ و حساسیت نسبت به برجستگی میرایی می‌شود.
     
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: روانپزشکی
دریافت: 1400/1/2 | پذیرش: 1400/5/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Arak University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb